Якщо Ви стикнулися з порушенням прав під час навчання в НаУКМА, Ви можете звернутися до університету за підтримкою:
Стосовно якості навчання — Звернутися до Студентської колегії (
У разі порушень у гуртожитках — Звернутися до Ради гуртожитку та/або Студентської колегії (
У разі булінгу, дискримінації — Див. Протидія дискримінації, сексуальним домаганням, булінгу
У разі сексуальних домагань — Див. Протидія дискримінації, сексуальним домаганням, булінгу
У разі загальних етичних порушень — Звернутися до Комітету з етики
У разі інших порушень — Звернутися до Ради в справах студентства
Крім того, в Україні існує державний освітній омбудсмен.
Права і обов’язки студентства
Права і обов’язки студентства
На цій сторінці вказані основні права і обов’язки студентства відповідно до Статуту НаУКМА. Але також радимо звернути увагу на Статтю 53 Конституції України та Статті 62-63 Закону України «Про вищу освіту».
Права студентства
Особи, які навчаються в НаУКМА, мають право на:
- Вибір форми навчання під час вступу до НаУКМА.
- Безпечні і нешкідливі умови навчання, праці та побуту.
- Трудову діяльність у позанавчальний час.
- Безоплатне користування бібліотеками, інформаційними фондами, навчальною, науковою та спортивною базами вищого навчального закладу.
- Безоплатне забезпечення інформацією для навчання у доступних форматах із використанням технологій, що враховують обмеження життєдіяльності, зумовлені станом здоров'я (для осіб з особливими освітніми потребами).
- Користування виробничою, культурно-освітньою, побутовою, оздоровчою базами НаУКМА у порядку, передбаченому в НаУКМА.
- Забезпечення гуртожитком на строк навчання у порядку, встановленому законодавством.
- Участь у науково-дослідних роботах, конференціях, симпозіумах, олімпіадах, виставках, конкурсах, представлення своїх робіт для публікації.
- Участь у заходах з освітньої, наукової, науково-дослідної, спортивної, мистецької, громадської діяльності, що проводяться в Україні та за кордоном, у встановленому законодавством порядку.
- Участь в обговоренні та вирішенні питань удосконалення освітнього процесу, науково-дослідної роботи, призначення стипендій, організації дозвілля, побуту, оздоровлення.
- Участь у громадських об'єднаннях.
- Участь у діяльності органів громадського самоврядування НаУКМА, факультетів, Вченої ради НаУКМА, вчених рад факультетів, органів студентського самоврядування.
- Вибір навчальних дисциплін у межах, передбачених відповідною освітньою програмою та робочим навчальним планом, в обсязі, що становить не менш як 25 відсотків загальної кількості кредитів ЄКТС, передбачених для даного рівня вищої освіти; здобувачі певного рівня вищої освіти мають право вибирати навчальні дисципліни, що пропонуються для інших рівнів вищої освіти, за погодженням з деканом відповідного факультету.
- Навчання одночасно за декількома освітніми програмами, а також у декількох вищих навчальних закладах, за умови отримання тільки однієї вищої освіти за кожним ступенем за кошти державного бюджету.
- Академічну мобільність, у тому числі й міжнародну.
- Отримання соціальної допомоги у випадках, встановлених законодавством.
- Академічну відпустку або перерву в навчанні із збереженням окремих прав здобувача вищої освіти, а також правом на поновлення навчання у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України.
- Участь у формуванні індивідуального навчального плану.
- Моральне, матеріальне заохочення за успіхи у навчанні, науководослідній і громадській роботі, за мистецькі та спортивні досягнення тощо у встановленому в НаУКМА порядку.
- Захист від будь-яких форм експлуатації, фізичного та психічного насильства.
- Безоплатне проходження практики на підприємствах, в установах, закладах та організаціях, а також на оплату праці під час виконання виробничих функцій згідно із законодавством.
- Канікулярну відпустку тривалістю не менш як вісім календарних тижнів на навчальний рік.
- У встановленому порядку відвідувати заняття на інших факультетах за умови виконання графіка навчального процесу, складеного відповідно до індивідуального навчального плану.
- Інші права, передбачені законодавством, цим Статутом, положеннями та іншими актами НаУКМА.
- Отримання стипендій у встановленому законодавством порядку, інших стипендій, призначених фізичними (юридичними) особами.
Обов’язки студентства
Особи, які навчаються в НаУКМА, зобов’язані:
- Дотримуватися вимог законодавства, Статуту, правил внутрішнього розпорядку, актів НаУКМА.
- Виконувати вимоги з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежної безпеки, передбачені відповідними правилами й інструкціями.
- Виконувати вимоги освітньої (наукової) програми.
- Дотримуватися моральних, етичних норм поведінки.
- Виконувати навчальний план у терміни, визначені графіком навчального процесу.
- Опановувати знання, набувати практичні навички, підвищувати професійну майстерність, загальний культурний рівень.
- Відвідувати заняття за обраним і затвердженим індивідуальним навчальним планом.
- Вчасно інформувати керівництво НаУКМА про неможливість з поважних причин відвідувати заняття, складати (перескладати) заліки та іспити, виконувати контрольні роботи тощо.
Освітній омбудсмен України
Освітній омбудсмен України
З метою забезпечення належних умов для реалізації права особи на освіту в системі освіти діє освітній омбудсмен. Інститут освітнього омбудсмена передбачено ст. 73 Закону України «Про освіту».
Освітній омбудсмен відповідно до покладених на нього завдань має право:
- розглядати подані учасниками освітнього процесу звернення, перевіряти викладені у них факти;
- отримувати від закладів освіти та органів управління освітою інформацію, необхідну для виконання своїх функцій, у тому числі інформацію з обмеженим доступом;
- вимагати від посадових і службових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності сприяння проведенню перевірок фактів, викладених у зверненнях учасників освітнього процесу;
- залучати до розгляду звернень радників та консультантів освітнього омбудсмена, представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, а також експертів, учених та фахівців, у тому числі на договірній основі;
- аналізувати дотримання законодавства стосовно учасників освітнього процесу, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування);
- за результатами розгляду звернень та/або проведених перевірок надавати рекомендації керівникам та/або засновникам закладів освіти, органам управління освітою, державним органам, органам місцевого самоврядування, вимагати від них припинення порушення та/або відновлення порушених прав чи законних інтересів учасників освітнього процесу, спрямовувати до них подання про проведення службових розслідувань, повідомляти правоохоронні органи щодо виявлених фактів порушення законодавства;
- безперешкодно відвідувати органи державної влади, органи місцевого самоврядування, заклади освіти всіх рівнів, не заважаючи освітньому процесу, а також брати участь у засіданнях державних органів, органів місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції;
- звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів щодо виявлених фактів порушення права людини на освіту та законодавства у сфері освіти;
- надавати консультації учасникам освітнього процесу;
- представляти інтереси особи в суді.
Забезпечення діяльності освітнього омбудсмена здійснює служба освітнього омбудсмена.
Звернутися до омбудсмена