Зміст
- Загальні положення
- Комітет протидії дискримінації, сексуальним домаганням, булінгу
- Порядок подання та розгляду заяв про порушення
- Порядок реагування на доведені випадки порушень
- Заходи протидії булінгу у 2023 р.
Загальні положення
НаУКМА засуджує насильство і дискримінацію, сексуальні домагання, булінг (цькування) у трудових відносинах, в освітньому процесі та зобов’язується сприяти протидії цим явищам. В університеті діє відповідне Положення про політику протидії.
У НаУКМА заборонені
- дискримінаційні висловлювання — висловлювання, які містять образливі, принизливі твердження щодо осіб на підставі статі, зовнішності, одягу, сексуальної орієнтації тощо;
- утиски — небажана для особи та/або групи осіб поведінка, метою або наслідком якої є приниження їхньої людської гідності за певними ознаками або створення стосовно такої особи чи групи осіб напруженої, ворожої, образливої або зневажливої атмосфери);
- мова ненависті — висловлювання, що містять образи, погрози чи заклики до насильства щодо певної особи чи груп на підставі статі;
- булінг (цькування) — діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого;
- сексуальні домагання — дії сексуального характеру, виражені словесно (погрози, залякування, непристойні/небажані пропозиції та/або зауваження, жарти, повідомлення та листи, демонстрація зображень тощо) або фізично (небажані доторкання та поплескування тощо), що принижують чи ображають особу, яка перебуває у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування.
Email:
Цей Комітет є постійним органом при президентові НаУКМА, який сприяє реалізації Політики протидії дискримінації, сексуальним домаганням, булінгу в НаУКМА. Діяльність Комітету регулюється передусім частиною 3 Положення.
Склад Комітету від 20.02.2024
- Бабич Т.А., старший викладач кафедри інформатики факультету інформатики;
- Войтенко А.С., студент 2 р.н., спеціальність «Філософія» факультету гуманітарних наук;
- Кривицька К.І., студентка 3 р.н. факультету правничих наук — секретарка Комітету (від липня 2024 року);
- Кузьменко Г.О., керівник відділу у справах студентства;
- Марценюк Т.О., доцентка кафедри соціології — голова Комітету;
- Мосін П.В., студент 4 р.н., спеціальність «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» факультету соціальних наук і соціальних технологій — секретар Комітету (до кінця червня 2024 року);
- Неживенко О.В., доцентка кафедри фінансів;
- Полюхович О.П., віцепрезидентка з науково-навчальних студій, доцентка кафедри літературознавства ім. Володимира Моренця;
- Скалецька З.С., доцентка кафедри міжнародного та європейського права;
- Хлобистов Є.В., декан факультету природничих наук;
- Хорошок І.В., завідувачка відділу електронних ресурсів наукової бібліотеки.
Склад Комітету затверджено відповідним наказом НаУКМА
Порядок подання заяв і розгляду заяв про порушення
Детальний порядок подання заяв та їх розгляду офіційно описано в Політиці протидії. Нижче пропонуємо основну практичну інформацію.
Як повідомити про порушення
Якщо стосовно Вас або інших учасників освітнього процесу (наприклад, одногрупника/ці) імовірно здійснюють дискримінацію (включно з утисками, мовою ненависті), будь ласка, надішліть заяву із повідомленням про такий випадок, але не пізніше як упродовж 30 днів від випадку:
- до Деканату в справах студентства (
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ); - або Комітету протидії дискримінації, булінгу, сексуальним домаганням (
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ).
У заяві варто описати порушення, зазначення моменту (часу), коли відбулося порушення, факти. За можливості додайте до заяви докази на підтвердження скарги.
Попередньо повідомити про булінг також можна в усній або письмовій формі (зокрема й через засоби е-комунікації). Ця можливість існує, скажімо, для випадків, коли потрібно попередньо проконсультуватися щодо подальших дій.
Повідомлення про булінг є конфіденційним. Окрім власне Комітету та Деканату в справах студентства, про заяву буде проінформований президент НаУКМА. Комітет або Деканат у справах студентства узгодить із Вами подальші кроки (зокрема й етапи, коли до вирішення ситуації можуть бути залучені інші особи).
Як відбувається розгляд заяв
Існує декілька основних варіантів випадків, від яких залежить конкретний порядок розгляду.
Варіант 1. Булінг, принаймні одна сторона — неповнолітня особа
Заяву розглядає спеціальна Комісія, яку скликає Президент НаУКМА. Метою діяльності Комісії є припинення випадку булінгу (цькування); відновлення та нормалізація стосунків, створення сприятливих умов для подальшого здобуття освіти, де стався випадок булінгу (цькування); з'ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування), та вжиття заходів для усунення таких причин; оцінка потреб сторін булінгу (цькування) в соціальних та психолого-педагогічних послугах та забезпечення таких послуг.
- Президент НаУКМА:
- в строк, що не перевищує однієї доби, повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України, принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування);
- повідомляє службу дітей із метою вирішення питання щодо соціального захисту малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування), з'ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування) та вжиття заходів для усунення таких причин;
- повідомляє центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з метою здійснення оцінки потреб сторін булінгу (цькування), визначення соціальних послуг та методів соціальної роботи, забезпечення психологічної підтримки та надання соціальних послуг;
- вживає інших заходів, передбачених законодавством.
- Президент НаУКМА, затверджує склад Комісії, очолює її та скликає засідання протягом трьох робочих днів. Засідання комісії є правоможним у разі участі в ньому не менш як двох третин її складу.
- До участі в засіданні Комісії за згодою залучаються батьки або інші законні представники малолітніх або неповнолітніх сторін булінгу (цькування), а також можуть залучатися сторони булінгу (цькування), представники інших суб'єктів реагування на випадки булінгу (цькування).
- Строк розгляду Комісією заяви та виконання нею своїх завдань не має перевищувати десяти робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення Президентом НаУКМА.
- Засідання Комісії оформлюється протоколом.
Варіант 2. Булінг, обидві сторони — повнолітні особи
Варіант 2.1. Якщо заява надійшла від студентів, заява передається на розгляд до Ради в справах студентства.
Рада в справах студентства ознайомлюється із матеріалами справи, запитує коментарі / пояснення сторін, за потреби заслуховує учасників ситуації на засіданні. Далі Рада пропонує рамку розгляду ситуації та рекомендації щодо подальших дій для президента НаУКМА.
Варіант 2.2. Якщо заява надійшла від аспірантів/докторантів, вона подається до Докторської школи імені родини Юхименків.
Варіант 2.3. Якщо заява надійшла від працівників НаУКМА, вона передається до Комітету з етики.
Варіант 3. Дискримінація або сексуальні домагання
Заяву розглядає Комітет протидії дискримінації, сексуальним домаганням, булінгу.
- Після проведення консультації між скаржником/скаржницею і Комітетом, скаржник/скаржниця може обрати такі способи вирішення ситуації щодо дискримінації, сексуального домагання:
- формальна процедура;
- неформальна процедура;
- відсутність підстав для реагування.
- Формальна процедура застосовується у разі:
- якщо скаржником обрано таку процедуру;
- відмови особи, на дії якої подано скаргу, від неформальної процедури;
- якщо при неформальній процедурі не досягнуто сторонами спільного рішення;
- якщо дискримінація, сексуальні домагання здійснювалися щодо малолітньої/неповнолітньої особи;
- якщо скарга подана безпідставно.
- Неформальна процедура в разі досягнення спільного рішення між скаржником та особою, на дії якої подано скаргу. Таке рішення оформлюється в письмовій формі та підписується цими особами. Примірник такого рішення зберігатися в Комітеті протягом п’яти років.
- Комітет протягом 10 робочих днів з моменту отримання скарги ознайомлює зі змістом скарги особу, на дії якої було подано скаргу.
- Комітет протягом 30 робочих днів з моменту отримання скарги проводить зустрічі зі скаржником, особою, на дії якої подано скаргу, свідками та іншими особами, які можуть надати необхідну інформацію, отримує в письмовій формі від скаржника уточнення та додаткові дані й ухвалює рішення. Строк розгляду може бути продовжено не більше ніж на 60 робочих днів за відповідним рішенням Комітету.
- Комітет надає консультації обом сторонам, пропонує способи вирішення ситуації, що виникла у зв’язку з дискримінацією, сексуальними домаганнями, які не передбачають вжиття адміністративних/дисциплінарних заходів в НаУКМА.
- Рішення Комітету оформлюються протоколом. Рішення містять пропозиції щодо подальших дій для президента НаУКМА.
Порядок реагування на доведені випадки порушень
У разі доведення випадків дискримінації, булінгу, сексуальних домагань НаУКМА вживає заходів відповідно до Політики протидії, Статуту й інших нормативно-правових актів НаУКМА; наказу МОН від 28.12.2019 № 1646, чинного законодавства України.
Заходи реагування визначаються НаУКМА залежно від обставин конкретної ситуації — на підставі рішень Комітету/спеціальної Комісії відповідно до Положення про Політику протидії.
Деякі можливі варіанти реагування:
- заходи виховного впливу — заходи з можливим залученням медіації, практичного психолога, проведенням виховних розмов тощо;
- щодо здобувачів освіти — заходи громадського впливу (догана, зауваження, інші стягнення, передбачені чинним законодавством або нормативно-правовими актами НаУКМА);
- щодо працівників — дисциплінарне стягнення (догана, звільнення).
Більше про заходи громадського впливу та дисциплінарні стягнення можна почитати в Правилах внутрішнього розпорядку НаУКМА.
Заходи щодо протидії порушенням
План заходів щодо протидії булінгу в НаУКМА у 2024 році
№ |
Період |
Назва / зміст |
Координує |
1 |
16 лютого 2024 |
GenderEdCamp 2024 Виступ і дискусійне обговорення на тему «Протидія дискримінації, гендерному насильству та булінгу в університетах: успіхи і виклики» |
Тамара Марценюк |
2 |
Весна 2024 |
Онлайн-зустріч Комітету протидії дискримінації, сексуальним домаганням, булінгу в НаУКМА з колегами з Університету Джорджтауна (США), які займаються відповідними питаннями |
Ольга Полюхович |
3 |
Січень-червень 2024 |
Вивчення міжнародного досвіду протидії булінгу в закладах вищої освіти (на прикладі країн ЄС і США/Канади): залучення студентства до наукової роботи і презентації результатів досліджень |
Тамара Марценюк, у співпраці з кафедрою соціології |
4 |
Січень-червень 2024 |
Вивчення ставлення студентства НаУКМА до проблематики булінгу в закладах вищої освіти України, досвіду цього явища і протидії йому: залучення студентства до наукової роботи і презентації результатів досліджень |
Тамара Марценюк, у співпраці з кафедрою соціології |
5 |
Осінь 2024 |
Онлайн-зустріч щодо протидії булінгу в освітньому середовищі з випускницею НаУКМА і дослідницею явища булінгу Анастасією Мельниченко |
Тамара Марценюк |
6 |
Протягом 2024 |
Поширення онлайн-ролику НаУКМА з протидії булінгу |
Представниця студентства у Комітеті, у співпраці з органами студентського самоврядування |
7 |
Зима-літо 2024 |
Розробка концепції та змісту онлайн-курсу для працівників освіти з протидії дискримінації і забезпечення гендерної рівності (у якому буде згадано і про протидію булінгу) |
Марценюк Тамара |
8 |
Осінь 2024 |
Відкриті лекції та семінарські заняття з питань гендерної рівності та протидії дискримінації в межах курсів «Екологічна економіка» та «Теорія та практика сталого розвитку» |
Євген Хлобистов, у співпраці з кафедрою екології |
9 |
Осінь 2024 |
Інтегрувати складові протидії дискримінації, сексуальним домаганням і булінгу в навчання на настановчому тижні НаУКМА |
Трохим Бабич Гліб Кузьменко |
10 |
Весна-осінь 2024 |
Підготувати наукову статтю і подати у фаховий журнал з тематики діяльності Комітету з протидії дискримінації, сексуальним домаганням і булінгу |
Ольга Полюхович Тамара Марценюк |