Музей Національного університету «Києво-Могилянська Академія» розташований в історичних будівлях кінця XVI – першої половині XVII століття — Поварні з келіями та Трапезній з церквою Святого Духа Братського монастиря.

Поварня, достеменна дата будівництва якої невідома, має ще й іншу, неофіційну назву — Галшчин дім. Це пояснюється тим, що в 1615 році українська шляхтянка та меценатка Галшка Гулевичівна (повне ім’я — Єлизавета Василівна Гулевич) (1573-1642) подарувала Братському монастирю будинок та землю навколо нього, на якій і розташовується поварня. На думку відомого київського архітектора Юрія Лосицького після проведеного ним ґрунтовного дослідження, подарована Єлизаветою Гулевич будівля та поварня, є однією і тією самою спорудою — найстарішою мурованою будівлею монастиря.

Поварня межує з іншим приміщенням, в якому також розташовується Музей НаУКМА — Трапезною з церквою Святого Духа, що була побудована на початку 30-х років XVII століття митрополитом Петром Могилою (1596-1647) як учбове приміщення з домовою церквою святих Бориса і Гліба та трапезною. Як навчальні приміщення Поварня та Трапезна слугували до завершення будівництва Мазепиного корпусу в 1704 році.

В 1811 році відбулася пожежа, що значно пошкодила Поварню та Трапезну, тому розпочалася їх перебудова під керівництвом архітектора Андрія Меленського (1766-1833). Після завершення робіт до Трапезної перенесли престол з церкви Святого Духа, тому вона отримала назву Святодухівської церкви. Водночас тут зберігалася значна за своїм обсягом бібліотека, що була заснована ще Петром Могилою.

trapezna

Трапезна з церквою Святого Духа. З фото поч. ХХ ст.

povarnya

Вигляд поварні до реставрації. Поч. 2000-х рр.

У радянський час обидві споруди використовувалися різними установами, зокрема міською клінічною лікарнею № 15. З 1992 року Поварня та Трапезна перейшли у підпорядкування НаУКМА. В 2005 році президент Києво-Могилянської Академії В’ячеслав Брюховецький ініціював проведення реставраційно-ремонтних робіт Поварні та Трапезної, що завершилися відкриттям комплексу 8 лютого 2007 року, де тепер і розміщуються зали Музею Національного університету «Києво-Могилянська Академія». Відроджену церкву Святого Духа та Поварню освятив Патріарх Київський та Всієї України-Руси Філарет.